Wczytuję dane...

Pomoce dydaktyczne przydatne dla nauczycieli

Nauczanie przedmiotów szkolnych nie polega tylko na przekazywaniu suchej wiedzy książkowej. Równie ważne jest to, aby informacje z podręczników uzupełniać dodatkowymi działaniami edukacyjnymi. W tym zakresie każdemu nauczycielowi niewątpliwie przydają się pomoce dydaktyczne. Ich stosowanie ma duże znaczenie tak na wczesnym, jak i na późniejszym etapie edukacji. W pierwszych klasach szkoły podstawowej stanowi dobry sposób na przejście od przedszkolnych gier i zabaw do bardziej wymagających zadań. Natomiast na dalszym etapie edukacji ułatwia przyswajanie trudnych treści.

Edukacja wczesnoszkolna

Jakie pomoce dydaktyczne można wyróżnić? Ich specyfika zależy od tego, na jakim etapie edukacji szkolnej mają być stosowane. W pierwszych klasach szkoły podstawowej na pewno przydają się różnego rodzaju gry planszowe czy karciane. Mogą one być powiązane albo z ćwiczeniem umiejętności logicznych i matematycznych, albo z ćwiczeniem umiejętności językowych. Dlaczego wykorzystanie gier jest tak pomocne? Dlatego, że wiąże ono zdobywanie wiedzy z czynnościami manualnymi, co jest bardzo rozwijające, zwłaszcza dla mniejszych dzieci. Dzięki pomocom dydaktycznym nauczyciel niewątpliwie szybciej osiągnie zakładane efekty.

Istotne znaczenie szczególnie na etapie edukacji wczesnoszkolnej, kiedy dzieci często borykają się z problemami związanymi z wadami wymowy, ma odpowiednia edukacja w zakresie logopedii. W celu utrwalenia prawidłowej wymowy głosek warto posłużyć się pomocami logopedycznymi. Mogą to być specjalne zeszyty ćwiczeń z łamigłówkami, lizaki i kostki logopedyczne, a także karty oraz gry, takie jak domino.

Ponadto edukację w szczególności w przypadku młodszych dzieci warto urozmaicić poprzez zastosowanie materiałów do słuchania, np. wierszyków, bajek i piosenek. 

Późniejszy etap edukacji

Jak natomiast wygląda korzystanie z pomocy dydaktycznych na dalszym etapie edukacji? Kiedy kończy się kształcenie zintegrowane i rozpoczyna się podział na przedmioty, przydatne mogą się okazać chociażby różnego rodzaju tablice. Są to podręczne plansze, na których w skondensowanej formie zapisuje się istotne informacje, co ułatwia ich zapamiętywanie. Mogą to być na przykład tablice matematyczne, na których widnieją wzory obliczeniowe, ale mogą to być również tablice fizyczne czy chemiczne (z układem okresowym pierwiastków). Na tablicach da się zawrzeć informacje właściwie z każdego przedmiotu. W podręczniku wiedza ta może być zawarta w formie rozwiniętej, natomiast na tablicach może się znajdować w formie skróconej, ułatwiającej zapamiętywanie. Z pewnością przydatnymi dla nauczyciela pomocami dydaktycznymi mogą być też różnego rodzaju prezentacje multimedialne, które często są dołączane do podręczników na płytach CD.

Opracowania, ćwiczenia, poradniki

Pomoce dydaktyczne to nie tylko akcesoria, takie jak karty, gry czy tablice, którymi można posługiwać się na lekcjach, ale to również wszelkie opracowania książkowe, poradniki i inne materiały edukacyjne dostarczające wiedzy na temat metodologii pracy z dziećmi, a także zawierające cenne wskazówki dotyczące pomocy uczniom z deficytami, wadami czy różnego rodzaju zaburzeniami, takimi jak np. wspomniane wcześniej wady wymowy czy dysgrafia. Specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń i opracowania, np. dyktanda, kompendia wiedzy, próbne sprawdziany czy przykładowe arkusze egzaminacyjne to baza informacji, z której nauczyciel może czerpać inspiracje i dzięki temu urozmaicać zajęcia z dziećmi.