Wczytuję dane...

Jak przekonać dzieci do czytania?

Czytanie to sztuka, którą nauczyć dziecko niekiedy jest niezwykle trudno. Pojawiają się pytania w głowie? Co robić? Jak sprawić, by dziecko polubiło czytanie książek, a później samo z ochotą sięgało po nie na półkę? Wszak czytając książki, rozwijamy zasób słownictwa, ćwiczymy wyobraźnię, uczymy się radzenia z różnego rodzaju emocjami. Korzyści z czytania książek są ogromne. Oddziałują zarówno na rozwój dziecka w obszarze komunikacji, inteligencji emocjonalnej, jak i koncentracji.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Nie ma co się oszukiwać. Jeśli dziecko nie będzie widziało, że dorośli czytają książki, samo z siebie nie koniecznie w pierwszej kolejności chwyci za książeczkę, tak jakby to sobie życzyli rodzice. Ważne jest, aby ze światem książki zaznajomić dziecko możliwie jak najwcześniej. W przypadku małych dzieci, zarówno tych, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli, jak i tych w wieku szkolnym najważniejszą rzeczą w książce będzie akcja, przygoda. Chcąc zachęcić dziecko do słuchania książeczek, nauczmy je najpierw oglądać. Brzmi to dziwnie, ale w praktyce takie dziwne nie jest. Pamiętajcie, dzieci uwielbiają słuchać, ten zmysł rozwija się u dzieci jeszcze w życiu płodowym, dlatego warto wykorzystać ten fakt i opowiadać dziecku ile się da i co się tylko da. Nowoczesne książeczki dla maluchów pozwalają jednocześnie rozwijać wyobraźnię dziecka, mają ciekawe, barwne obrazki, pozwalające na snucie każdej nocy, poranka nowe opowieści, w które możemy wpleść elementy, które zaciekawią malucha.

Tematycznie, zgodnie z zainteresowaniami dziecka

Kompletując domową biblioteczkę w pokoju malucha, warto postawić na osobowość dziecka. Obecnie mamy do zaoferowania szereg książeczek dla małych majsterkowiczów, budowniczych, miłośników zwierząt, czy pasjonatek zamków, księżniczek i rycerzy. Istnieje mnóstwo pozycji książkowych, które dzieci znają z ekranów telewizorów. Możemy wykorzystać fakt, że dziecko uwielbia Strażaka Sama, Świnkę Peppę, czy Psi Patrol i kupić książeczki z przygodami ulubionych bohaterów. Jeśli chcemy zainteresować dziecko otaczającym go światem, rozwiązać z nim dziecięce poważne problemy możemy śmiało skorzystać z książeczek tematycznych z serii Kici Koci, Tupcio Chrupcio. Ale początek przygody z książkami powinien raczej skupiać się na wielkoformatowych książkach kartonikowych „do opowiadania”, w które łatwo jest zaangażować dziecko, prosząc o odnalezienie w nich różnych szczegółów.

Czytanie codziennie, do spania lub na dzień dobry

Rytuały są ważne w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Warto spróbować wygenerować pod koniec dnia odrobinę czasu i poczytać dziecku przed snem jego ulubione historie. Jeśli dziecko ciężko jest zainteresować konkretną bajką, nie zrażajmy się – obserwujmy dziecko, zobaczmy, co sprawia mu radość w ciągu dnia, jak spędza czas na zabawie. Jesteśmy w 100% przekonani, że na pewno znajdziesz temat, który już został opracowany jako książeczka dla dzieci, bądź album. Jeśli nie wiecie dokładnie jakiej książki poszukujecie, skorzystajcie z oferty księgarni takiej jak nasza poświęconej edukacji dzieci.